Polonya Oturum İzni Başvurusu

AB üyesi ülke vatandaşı, Norveç, İzlanda ya da Lihtenştayn vatandaşı iseniz ve Polonya’da 3 aydan uzun süre kalış yaptıysanız Polonya oturum izni almalısınız. Oturum izni alırken, uzun süreli vize alınmalı ve Polonya oturum izni başvurusu yapılmalıdır.

Polonya’da ikamet etmek için alacağınız vize ve oturum izinleri için, uzman danışmanlarımızla iletişime geçerek, gerekli bilgileri alabilir, oturum izni ve vize sürecini başlatabilirsiniz.

Polonya’da oturum hakkı kazanmak için; Polonya’ya giriş yapmadan önce, Türkiye Polonya Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapılır. Vize başvurusunun onaylanmasıyla birlikte Polonya oturum kartı başvurusunda bulunur.

Polonya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Polonya oturma izni kaç günde çıkar; D tipi uzun süreli vizenin alınması ve vizenin onaylanmasıyla yapılan oturum kartı başvurusu ortalama 15 gün ile 90 gün arasında onaylanır.

Oturum izin türleri 5 şekilde verilir:

  • Öğrenim amacıyla
  • Çalışma amacıyla
  • Ticari faaliyet amacıyla
  • Evlilik amacıyla
  • Aile birleşimi amacıyla

Polonya oturum kartı başvurusu; yeşil pasaport sahipleri tarafından da yapılır. Alınacak oturum kartı; Schengen üyesi ülkelerde 6 ay için geçerlidir ve 90 günden fazla olmayan dolaşım hakkı sunar.

Polonya Süresiz Oturum İzni Şartları

Polonya süresiz oturum izni şartları yerine getirilmeden, süresiz oturum izni alınamaz. Verilen bilgilerin hepsinin doğruluğu, diğer haklarınızın geçerli olmasını sağlar.

  • Oturum izni 5 yıl üst üste yapılmalıdır.
  • Tek seferde, 6 aydan fazla Polonya dışında ikamet edilmemiş olmalıdır.
  • Polonya sınırları dışında kalma süresi 10 ayı geçmemesine dikkat edilmelidir.

Oturum izinleri; Polonya’da yaşanan şehrin bağlı olduğu valilikte Urzad Miasta’ya yapılır. Oturum kartı başvuruları; başvuru sahibinin kendisi tarafından ya da resmî vekalet verdiği kişi tarafından gerçekleştirilir.

Polonya Oturum İzni Gerekli Evraklar

Polonya oturum izni izninin onaylanmasıyla birlikte oturum izni kartı sahibi olursunuz. Başvuru yapılırken, başvuru sahibinin Polonya’da bulunma zorunluluğu vardır.

Polonya oturum izni gerekli evraklar vize evrakları ve oturum izni amacına göre eklenecek evraklardan oluşur. Pasaport muhakkak orijinaliyle sunulmalıdır. Oturum kartı başvurusunda ikametgâh belgesi yanında kira kontratı fotokopisi eklenir.

Oturum izni başvuru formu, doğru doldurulmalı ve ıslak imzalı olmalıdır. Hatalı bir giriş yapıldığında, bilginin üzeri çizilmelidir. Oturum izni için 2 sayfalık oturum izni adres beyanı formu doldurulmalıdır.

Öğrenciler için; başvuru formu, pasaport fotokopisi, ikamet beyanı, öğrenci belgesi, banka hesap dökümü, sağlık sigortası, biyometrik fotoğraf ve adres beyanı formu gerekir. Aynı zamanda başvuru ücreti ve oturum kartı ücreti ödenmelidir.

Evliler için evlilik cüzdanı olmalıdır. Gerektiğinde orijinal belge gösterilmelidir. Polonyalı eşe ait kimlik kartı fotokopisi gerekir. Sunulan belgeler hem fotokopileri hem de orijinalleri, başvuru dosyasına konur. Sonrasında orijinal belgeler, başvuru sahibine teslim edilir.

Menü
Acil Vize